Ivan Jovetić je predavač, preduzetnik i istraživač.
Rođen je na Cetinju, 02.04.1980. godine. Završio je osnovnu školu "Sutjeska" i gimnaziju "Slobodan Škerović" u Podgorici. Diplomirao na Ekonomskom fakultetu, smjer Preduzetništvo i preduzetničke finansije u Podgorici 2005. godine sa temom „Ekonomska i monetarna unija i fiskalna politika Evropske unije“- mentor prof. Veselin Vukotić. Magistrirao je na na postdiplomskim studijama „Preduzetnička ekonomija“ (VIII generacija) sa temom „Transatlantska ekonomija i Crna Gora-potencijalni benefiti“. Upisao je I generaciju doktorskih studija „Međunarodna ekonomija“ na Univerzitetu Donja Gorica. Doktorirao je na tezi „Uticaj tehnoloških i ekonomskih promjena na bezbjednost“.
Od 2005. posjeduje je licence Komisije za tržište kapitala (www.scmn.me) za brokera, dilera i investicionog menadžera. Posjeduje i dugogodišnje iskustvo u berzanskoj trgovini.
Od 2005. do 2021. je radio na Institutu za strateške studije i projekcije (www.issp.me) kao istraživač a potom i analitičar. Na Institutu je učestvovao u realizaciji velikog broja nacionalnih i međunarodnih projekata. Pored toga, rukovodio je i značajnim nacionalnim, međunarodnim i transnacionalnim projektima (Interreg MED, Interreg DTP) poput Green Partnerships, Compose i Attractive Danube. Bio je i nacionalni konsultant na projektima UNDP (www.undp.org).
U periodu od 2006-2018. bio je izvršni direktor Centra za evropsko obrazovanje. Centar je od 2013. godine i član ECSA World (www.ecsanet.org). Bio je i član dvije radne grupe za pregovore sa Evropskom unijom.
Od 2006. suosnivač je MSI INVEST d.o.o. porodične kompanije koja je aktivna u turizmu i nekoliko drugih sektora. Tokom perioda 2016-2018. obavljao je funkciju izvršnog direktora. Kompanija je vlasnik i operator hotela Laguna u Podgorici (www.hotel-laguna.me). Dodatno, kompanija je i suosnivač prvog vertikalnog turističkog klastera u Crnoj Gori Laguna Heritage Tourism Cluster (www.lht-cluster.me). LHTC je podržan u okviru EU projekta.
Na Univerzitetu Donja Gorica je od osnivanja. Od 2007. godine angažovan je na UDG-Fakultetu za međunarodnu ekonomiju, finansije i biznis (www.udg.edu.me/fmefb) dok je na UDG-Fakultetu za informacione sisteme i tehnologije (www.udg.edu.me/fist) angažovan od 2008. godine. Pored toga, aktivno je učestvovao i u procesu osnivanja UDG-Fakulteta za sportski menadžment (www.udg.edu.me/fms) na kojem je od 2013. do 2022. godine obavljao funkciju koordinatora. Član je Senata UDG-a kao i Naučno-nastavničkih vijeća FMEFB i FSM. Oktobra 2022. izabran je za dekana Fakulteta za sportski menadžment.
Jedan je od osnivača Studentskog sportskog društva UDG i organizatora Olimpijade studenata UDG i UDG maratona. Član je i Upravnog odbora Studentskog sportskog saveza Crne Gore (www.unisport.me). Bio je i predsjednik Organizacionog komiteta EUSA 2019 teniskog šampionata (https://tennis2019.eusa.eu)
Član je WBAF-Svjetskog investicionog foruma poslovnih anđela (www.wbaforum.org). U okviru WBAF obavlja funkcije senatora za Crnu Goru, predavača na WBAF Poslovnoj školi (departman za preduzetništvo), člana borda Globalnog startup komiteta, člana WBAF kluba globalnih mentora kao i jednog od evaluatora startupova GFRS takmičenja. Član je Skupštine EBAN-Evropske mreže poslovnih anđela (www.eban.org) u okviru koje je dio EBAN Instituta i Komiteta za Centralnu i Istočnu Evropu. Suosnivač je i član Upravnog odbora poslovne mreže MEBAN-Crnogorske mreže poslovnih anđela. MEBAN je punopravan član EBAN-a kao i nacionalni član GBAN-Globalne mreže poslovnih anđela. Istovremeno je i jedan od suosnivača ABAS-Asocijacije biznis anđela Srbije.
Od 2006-2009 godine bio je član i potpredsjednik Upravnog odbora EuroAtlantskog kluba (današnjeg Atlantskog saveza Crne Gore www.ascg.me). Bavio se analizom i kvantifikacijom ekonomskih prednosti i troškova integracije Crne Gore u NATO.
Od marta 2018 do juna 2021. godine obavljao je funkciju predsjednika Savjeta RTCG, javnog medijskog servisa u Crnoj Gori (www.rtcg.me).
Član je Društva ekonomista i menadžera Crne Gore (www.demcg.me) kao i GBAN-Globalne mreže poslovnih anđela (www.gban.org) čiji je jedan od mentora.
Profesionalne oblasti interesovanja su: (i) istraživačko-akademska koja obuhvata međunarodnu ekonomiju, tehnologiju, sajber bezbjednost, ekonomiju odbrane, EU i NATO; (ii) preduzetništvo koje obuhvata turizam i hotelijerstvo, PM, obrazovanje i tehnologiju i (iii) investicije (tržište kapitala i anđeoske investije) i startupovi.
Objavljeni radovi: